Jägersro 24 januari

Det blev en rätt bra lunch idag måndag för Stefan med tre andraplatser som följd där samtliga hästar presterade bra. Kvalhästen Speedy Tiger skötte sig dessutom med beröm godkänt och blir intressant att följa när det blir dags för tävlingsdebut. 

Till tävlingarna på Jägersro tisdagen den 24 januari har Stall Persson två hästar till start. Amore Alexis går efter en tids vila ut i ett sprinterlopp från ett fjärdespår bakom bilen i kvällens första lopp. The Life är den andra startande som får prova igen och startar i lopp 4 från ett sjundespår över den långa distansen 2640m.

”Amore Alexis har varit ifrån tävlingsbanan ett tag då hon tappade formen i höstas. Jag tycker hon nu känns fin i träningen igen men hon är relativt lugnt tagen och jag har bara kört ett par 20-jobb som fortast. Distansen nu är inget plus då hon är mest stark. Även om jag tror hon kommer att göra ett bra lopp måste jag ligga lite lågt med tanke på avsaknaden av lopp i kroppen” säger Stefan om fyraårsmärren.

”The Life galopperade senast i starten av loppet. Han är lite spänd från början både i volt- och i autostart vilket gör att jag kommer att köra på säkerhet från start här. Han fick gå lite efter galoppen senast vilket säkert ska ha flyttat fram formen en bit nu. Denna gången är det lång distans vilket borde passa bra då han är stark och rejäl. Jag tycker han ska räknas med lite chans här och är den av mina två startande som jag tror mest på” säger Stefan om Angus Hall-sonen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>